ZAJĘCIA O SMOGU

ZAJĘCIA O SMOGU W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEJ SIECI ANTYSMOGOWEJ ESA

W ostatnim czasie w naszej szkole odbywały się zajęcia dotyczące tematu zanieczyszczenia powietrza – SMOG-u w ramach programu ESA  (Edukacyjna Sieć Antysmogowa),  realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

Szkoły biorące udział w projekcie ESA zostały wyposażone w mierniki służące do oznaczania jakości powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza.

Podczas zajęć w klasach od 1 do 3 oraz z przyrody i godzin wychowawczych w klasach od 4 do 8, uczniowie dowiadywali się o zagrożeniach dla zdrowia płynących z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Poznali wiele smutnych faktów dotyczących jakości powietrza w naszym kraju. Dowiedzieli się, jak można zapobiegać smogowi i jak zachować się w sytuacji, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest zła.

Pomocne były prezentacje, filmy i materiały przesłane przez ESA.