145-lecie szkoły

Zajęcia o Januszu Korczaku w SP i przedszkolu

Z okazji 145- lecia naszej szkoły z inicjatywy wychowawców poszczególnych grup odbyły się zajęcia poświęcone Januszowi Korczakowi oraz jubileuszowi istnienia placówki.

Dzieci z młodszych klas i przedszkola obejrzały film poświęcony naszemu patronowi, później układały rozsypankę wyrazową z hasłem Janusz Koczak. Uczniowie obejrzeli prezentację przybliżającą im tę postać i ponownie przypomniano im o prawach  dziecka. Wykonano także portrety naszego patrona!

W klasach starszych także przybliżono tematykę związaną z prawami dziecka, odbyły się też zajęcia dotyczące współpracy dorosłych i dzieci według pomysłu Janusza Korczaka. Uczniowie rozmawiali z wychowawcą o tym, czym jest samorządność i jak Janusz Korczak promował współpracę dzieci i dorosłych w Domu Sierot, który prowadził. Przypomniano, jakie funkcje pełni Samorząd Uczniowski w naszej szkole oraz w jaki sposób uczniowie mogą zadbać o ważne dla nich sprawy i rozwijać ideę samorządności.

Szczególną uwagę zwrócono dzieciom także na samorządność, kodeks układany przez wychowanków Starego Doktora i rzecz jasna na gazetkę jako forum wypowiedzi dzieci i młodzieży. Przypomniano uczniom, kiedy miała miejsce uroczystość nadania imienia szkole i jak wyglądały nasze kontakty ze szkołami korczakowskimi w przeszłości.