145-lecie szkoły

część 1

Strykowo, 29  kwietnia 2021 r.

Drodzy Rodzice,

w czasach przedpandemicznych zapewne spotkalibyśmy się w sali gimnastycznej w Strykowie i wspólnie świętowali 145-lecie szkoły i 35-lecie nadania szkole imienia Janusza Korczaka. Przewrotny los jednak zdecydował, że od ponad roku żyjemy w rzeczywistości, w której nikt z nas nie przypuszczał, że kiedyś będzie funkcjonować; w rzeczywistości, którą jeszcze w lutym 2020 roku określilibyśmy mianem fantazji. Proszę pozwolić, że skieruję do Państwa kilka  słów na piśmie, które związane będą z jubileuszem szkoły.

3 kwietnia 1876 roku Szkoła Podstawowa w Strykowie otworzyła swoje bramy dla uczniów i przez kolejne lata funkcjonowała kształcąc młodzież w poczuciu odpowiedzialności, patriotyzmu, tego, jak ważna dla właściwego funkcjonowania następnych pokoleń jest historia i świadomość miejsca, z którego człowiek się wywodzi. Była to też szkoła, która uczyła swoje dzieci tego, że w życiu liczy się to jakim jesteś człowiekiem. Przez lata placówka w Strykowie była centrum życia wiejskiego, miejscem w którym odbywało się wiele ważnych uroczystości, z którym identyfikowali się jego mieszkańcy, absolwenci, uczniowie, rodzice i pracownicy. Szkoła w Strykowie od dawien dawna posiadała przyjazny tak uczniowi, rodzicowi jak i pracownikom klimat. Tak jest po dziś dzień.

Jubileusz szkoły to niepowtarzalna szansa, aby przypomnieć sobie ważne wydarzenia z jej historii. W związku z tym chcę Państwu przekazać informację na temat działań,które jako nauczyciele podjęliśmy w związku z naszym jubileuszem:

- wydany został kalendarz szkolny, który chętni mogą odebrać z sekretariatu

- specjalne wydanie szkolnej gazetki „KOR-wieści”, które zostało przygotowane przez uczniów z okazji jubileuszu, w którym znajduje się także rys historyczny placówki

- zajęcia w przedszkolu i klasach 1-8 poświęcone Januszowi Korczakowi oraz 145-leciu istnienia placówki.

W najbliższym czacie, tj.w maju i czerwcu planujemy zorganizować wystawę  zdjęć i prac plastycznych naszych uczniów, z którą będzie można się zapoznać spacerując strykowskim chodnikiem wzdłuż ulicy Poznańskiej, natomiast w czerwcu planujemy posadzenie okolicznościowego drzewka.

Wszystko przy zachowaniu rygorów epidemicznych przy COVID-19.

Z wyrazami szacunku,

Igor Bykowski