Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strykowie


  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-04-28

    Imieniny: Bogny, Walerii


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1061759
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni

Jak przeżyć święta z dziećmi w czasie covid-19

Jak sprawić, by świąteczny czas był magiczny, mile i radośnie spędzony w gronie rodzinnym? Co zrobić, by każdy miał chwilę dla siebie, a nasi milusińscy nie nudzili się i nie siedzieli przed telewizorem? Święta to dobry moment, by nadrobić zaległości we wspólnym byciu razem. Odpowiednio dobrane zajęcia sprawią, że zbliżymy się do siebie i jednocześnie przyjemnie spędzimy czas.

Świąteczne tradycje i wspólne przygotowania

Dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest włączenie go w obowiązki przedświąteczne. Nawet małe dziecko może uczestniczyć w przygotowaniach. Można zaprosić dzieci do kuchni, aby pomagały w przygotowywaniu świątecznych potraw − lepienie uszek, robienie pierniczków czy choćby mieszanie w kolejnych garnkach − opcji jest wiele. Warto uzbroić się w cierpliwość − zapewne wszelkie czynności wykonywane małymi rączkami potrwają nieco dłużej, ale angażując się w przygotowania, dziecko poczuje się ważne i docenione.

Miłym i zazwyczaj wyczekiwanym momentem jest ubieranie choinki. Przy choince jest miejsce dla dorosłych i dzieci. Możemy również z wyprzedzeniem zaplanować przygotowanie z dziećmi świątecznych ozdób choinkowych − to ciekawy i kreatywny sposób spędzania długich i chłodnych wieczorów poprzedzających święta. Podobnie rozwijającym plastycznie zajęciem jest samodzielne przygotowywanie kartek świątecznych, wizytówek na stół czy zaproszeń na Wigilię − jeśli nam samym brakuje pomysłów, w Internecie znajdziemy mnóstwo wskazówek dotyczących świątecznych prac plastycznych. Z młodszymi dziećmi możemy wspólnie napisać listy do świętego Mikołaja. Nastolatki możemy poprosić o pomoc w zakupie prezentów i pakowaniu upominków.

W gronie rodziny

Świąteczny czas warto wykorzystać na pielęgnowanie relacji nie tylko rodziców z dziećmi, ale także dzieci z innymi członkami rodziny. Stęsknieni wnuków dziadkowie, dawno niewidziana ciocia − pokażmy dzieciom, jak miło jest spotkać się z innymi w uroczystej atmosferze. Niech zapamiętają święta jako wyjątkowy czas dla rodziny, czas spokoju i bliskości. Do dalszej rodziny czy naszych znajomych napiszmy razem z dzieckiem świąteczne kartki − ten obecnie wypierany przez życzenia SMS-owe zwyczaj, to kolejny pomysł na wspólną aktywność z dzieckiem i podkreślenie jego roli w rodzinie.

Spotkania w gronie rodziny czy innych bliskich znajomych pozwolą poznać dziecku świąteczne zwyczaje panujące w innych domach. Starsze pokolenie opowie o dawnych tradycjach, potrawach wigilijnych czy własnych wspomnieniach związanych z Bożym Narodzeniem. Miłym zwyczajem jest również wspólne kolędowanie w gronie wszystkich członków rodziny. Wszystko to pomoże dziecku zrozumieć znaczenie tradycji i świąt w naszej kulturze. W przyszłości natomiast może zaprocentować umocnieniem więzi z innymi członkami rodziny, np. dziadkami, których za kilkanaście lat wnukowie z przyjemnością będą zapraszać na święta.

Zapoznawanie najmłodszych z tradycją jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na ich postrzeganie świata i życia, a także uczy więzi i przynależności do konkretnej kultury, religii, społeczności.

Jednym ze zwyczajów jest pozostawienie wolnego miejsca oraz nakrycia dla niezapowiedzianego gościa przy wigilijnym stole. Warto pokazywać dzieciom tę tradycję, by nauczyć je przeżywania tęsknoty za bliskimi oraz oczekiwania na przyjście nowych członków rodziny.Z kolei tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzeń to dobra lekcja wybaczania. Przy wigilijnym stole zasiadamy wszyscy, odkładając na bok konflikty i problemy dnia codziennego. Jesteśmy ze sobą tu i teraz. To ważne dla dziecka - daje mu bowiem poczucie bezpieczeństwa, przynależności i akceptacji.

Wspólne kolędowanie nie jest zazwyczaj lubiane przez dorosłych. Nasze dzieciaki natomiast zwykle uwielbiają śpiewać. Polskie kolędy co prawda nie należą do najżywszych i najweselszych, jednak warto posłuchać z dzieckiem różnych pieśni i nauczyć malucha słów do choć jednej z nich. Być może inne świąteczne piosenki bardziej przypadną wam do gustu, co również nie stoi na przeszkodzie, by je wspólnie w święta odśpiewać.

Pasterka to kolejny zwyczaj, który warto kultywować z potomstwem - niekoniecznie z maluchami, ale starsze dzieci na pewno chętnie wybiorą się o północy na tę niezwykłą, magiczną wyprawę do świątyni. Będzie to dla nich wyjątkowe przeżycie.

Nawet jeżeli Święty Mikołaj zainwestował w prezenty, których przeznaczeniem jest zająć dziecko na tyle, by starszym dać chwilę wytchnienia, w święta bawmy się nimi wspólnie. Okres, kiedy nie musimy się spieszyć wykorzystajmy do tego, by obudzić w sobie dziecko, które znajduje przyjemność w kreowaniu równoległych światów z klocków czy figurek. Zabawki spod choinki chętnie nam w tym pomogą, a dziecko zapamięta takie święta na długo.

Bez wspólnego czytania Gwiazdka się nie obędzie. Lektur jest naprawdę sporo, każdy znajdzie coś dla siebie. Świąteczne poranki to dobry czas na to, by wspólnie poleniuchować - spędźcie je więc razem w łóżku na czytaniu książek np. takich o tematyce świątecznej. Dzięki nim dzieciom też łatwiej będzie zrozumieć różne kwestie, trudne tematy, których my sami nie potrafimy wytłumaczyć albo po prostu przybliżyć tematykę różnorodności religii świata.

Możliwości jest wiele - możemy czytać maluchom na głos, starsze dzieci mogą czytać nam albo rodzeństwu, albo każdy czyta sobie - jakkolwiek zdecydujemy, bycie obok w otoczeniu książek sprawi wam wiele przyjemności. Oprócz klasycznej "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa istnieje wiele innych ciekawych propozycji: "Basia i Boże Narodzenie", "Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony", "Wierzcie w Mikołaja", "Prezent dla Cebulki", "Tajemnica Bożego Narodzenia", "Wigilia Małgorzaty", "Co robią choinki po świętach?", "Gang fałszywych Mikołajów", "Boże Narodzenie w Bullerbyn", "Hurra, są Święta!", "Kosmiczne święta", "Co cieszy Alberta?". To tylko wybrane tytuły.

Gra i zabawa dla małych i dużych

Od kilku lat prawdziwy renesans przeżywają wszelkiego rodzaju gry planszowe. Od świątecznego stołu warto przenieść się na podłogę, by spędzić popołudnie na wesołej rywalizacji. Nawet gry dla najmłodszych mogą okazać się świetną zabawą dla rodziców, a przy tym nie sposób nie docenić ich walorów edukacyjnych. Przy planszy nie tylko dziecko ćwiczy spostrzegawczość, niekiedy kreatywność, często grafomotorykę, ale przy okazji uczy się też, jak mądrze wygrywać i jak poradzić sobie z porażką.

Jeśli nudzicie się w domu, to obejrzyjcie magiczny, zimowy spektakl, np. "Gwiazdka z nieba" lub na "Dziadka do orzechów" .
Filmów o tematyce gwiazdkowej również jest co niemiara, warto tu przywołać takie tytuły, jak: "Ekspres polarny", z serii Ciekawski George: "Małpiszon i Gwiazdka", "Kubuś Puchatek - Puchatkowego Nowego Roku", "Opowieść wigilijna", "Czarodziejskie święta Franklina", ale to tylko kilka w morzu propozycji. W dodatku wytwórnie kinowe co roku wypuszczają nowe, kolejne tytuły.

Radujmy się

A kiedy już na nic nie mamy sił, pomysły na wartościowe spędzanie czasu uleciały nam z głowy i chcemy tylko popatrzeć w ekran telewizora, włączmy jakąś mądrą bajkę i przytulmy się rodzinnie na kanapie. Taka bliskość, choćby i przy wspólnym oglądaniu filmu, też jest ważna i cenna.

Pamiętajmy, że celebrowanie świąt z dziećmi jest nie tylko przyjemne, ale i niezwykle ważne. To, jakie tradycje, jaki obraz świąt dzieciom pokażemy i co im przekażemy, będzie dla nich ważne przez całe ich życie. Dlatego warto się postarać i po prostu cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, radować świątecznym nastrojem, odpuścić (bo nie wszystko musi być idealne) i dać się ponieść chwili. Nikt tak się nie potrafi cieszyć jak dzieci - a my idźmy ich przykładem.