Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strykowie


  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-26

    Imieniny: Marii, Marzeny


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1058010
    • Do końca roku: 249 dni
    • Do wakacji: 56 dni

Zakończenie roku i pożegnanie nauczycieli

Zbliża się koniec roku szkolnego, który jest inny niż wszystkie.

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły spotkali się z wychowawcami i odebrali świadectwa. Każdy z uczniów otrzymał także dyplom przetrwania nauki zdalnej! :) Dyrektor odwiedził wszystkie klasy i złożył im serdeczne życzenia z okazji wakacji.

Pożegnaliśmy też trzech nauczycieli, którzy odchodzą z naszej szkoły. Na emerytury idą: p. Genowefa Spurtacz, p. Aleksander Buksalewicz, a miejsce pracy zmienia od września p. Dariusz Sommerfeld.

Wszystkim życzymy wypoczynku, bezpieczeństwa i relaksu w najbliższych dwóch miesiącach.

 

 

przemówienie z okazji zakończenia roku:

 „Obyś żył w ciekawych czasach” – jest to stare chińskie przysłowie i nie jest bynajmniej życzeniem nadejścia dobrych czasów, lecz ostrym komentarzem do tego, co się obecnie dzieje.

Jako dyrektor szkoły mam „szczęście” do trudnych sytuacji – w zeszłym roku strajk nauczycieli, zamknięcie i likwidacja Gimnazjum w Strykowie, a w tym koronawiurs COVID-19. Ale większe szczęście, i to już bez cienia ironii, mam do ludzi, z którymi pracuję – do nauczycieli, rodziców,  uczniów, administracji i obsługi. Do tych wszystkich, którzy tworzą szkolną społeczność w Strykowie. Chcąc wprowadzić zmiany, które zawsze budzą obawę, trzeba bowiem opierać się na ludziach. Dlatego tym bardziej się cieszę, że jako dyrektor mogę liczyć na  wsparcie Was wszystkich i za to wsparcie chcę serdecznie podziękować.

Tu w sposób szczególny chciałbym podziękować pani wicedyrektor Joannie Kryk za pomoc i wsparcie okazywane przez cały rok szkolny, szczególnie ważne i istotne w okresie zdalnego nauczania, pani Agnieszce Wiśniewskiej, o której Romualda Buksalewicz (obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Brodnicy, a do września nauczyciel chemii i biologii w naszej szkole) powiedziała krótko: „Taka sekretarka to skarb” oraz panu Markowi Michalakowi, dzięki któremu szkoła nam pięknieje, a którego umiejętności malarskie powodują, że przenosimy się w XXI wiek.

Drodzy Uczniowie,

dzisiaj nadchodzi wyjątkowy czas dla klasy ósmej. To nie tylko zakończenie szkoły  podstawowej, zamknięcie pewnego etapu swojego życia, pójście dalej w świat, otwarcie kolejnego rozdziału książki jakim jest Wasze życie, to także pożegnanie się ze znajomymi, przyjaciółmi, to otwarcie się na nowe doznania, na nowe przeżycia, pierwsze miłości, które niektórzy przecież mają już za sobą. To także czas, w którym coraz większy ciężar odpowiedzialności za Wasze życie będzie spadać na Was samych. To Wy kształtujecie swoje życie, przekonania, myśli, wybieracie swoją drogę przyszłości. Pamiętajcie o tym, że człowiek jest omylny, czasami upadnie, ale najważniejsze, żeby z tych wszystkich doświadczeń, także tych negatywnych, wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Nie dajcie sobie wmówić, że  jesteście inni, gorsi lub słabsi od pozostałych. My wiemy jak bardzo wartościowymi ludźmi jesteście, jak wysoką kulturę osobistą macie, jak bardzo ważna dla was jest rodzina i przyjaźń, jak bardzo kreatywnymi młodymi ludźmi jesteście. My, nauczyciele i jak jestem przekonany rodzice, wiemy, że możecie iść dalej w świat z podniesionym czołem.

Pamiętajcie, że wartość człowieka zależy od tego kim jest, jak się zachowuje, co robi. W dzisiejszych czasach to szczególnie ważne. Żyjcie i róbcie wszystko tak by być szczęśliwym, a jednocześnie tak by nie krzywdzić innych. Ostatnio jedna ze znanych mi osób powiedziała, że życie ma się tylko jedno. I owszem… pamiętajcie o tym, że macie jedno życie, którego czas biegnie nieubłaganie. Wykorzystajcie zatem to swoje życie „na maksa”.

Ale pamiętajcie, że wartościowy człowiek nie wstydzi się  miejsca, z którego się wywodzi, nie boi się pokazać słabości. Pamiętajcie zatem skąd pochodzicie, kim jesteście, mówcie otwarcie o swoich uczuciach, problemach i boleściach. Wartościowy człowiek to też taki,  który dopuszcza różnicę poglądów, taki który używa siły argumentu a nie argumentu siły, żeby przekonać  konkurenta do swoich racji. Nie bójcie się więc dyskusji, rozmów, różnicy zdań. Pamiętajcie, że człowiek zyskuje też nowe przekonania, gdy podróżuje po świecie i poznaje języki. Nie dajcie sobie wmówić nikomu, że wiedza o innych kulturach, świecie i znajomość języków obcych jest zbędna. Zwiedzajcie, bądźcie ciekawi świata, poznawajcie piękno naszej przyrody i różnorodność naszych kultur, uczcie się języków obcych, bo to zapewni Wam niezależność, rozwój i pełną obywatelską świadomość, którego nikt Wam nie będzie w stanie przekazać i której nikt nie będzie w stanie Wam zabrać. Niech w Waszym, za chwile dorosłym, życiu zawsze bliskie Wam będzie przesłanie prof. Władysława Bartoszewskiego: „Warto być przyzwoitym”. Pamiętajcie o tym.

Drodzy Państwo,

sposób, w jaki dzisiaj wszyscy wyglądamy jest najlepszym dowodem na to, że żyjemy w ciekawych czasach. To czasy, które spowodowały konieczność wprowadzenia radykalnych zmian w naszym codziennym życiu, nie tylko w oświacie. Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazuje mi jako dyrektorowi tej szkoły, że wspólnie daliśmy radę. Każdy z nas musiał się samodzielnie dostosować do tego, co spotkało nas wszystkich. Każdy musiał nauczyć się funkcjonować w „nowej rzeczywistości”, szukając sposobu by móc realizować swoje obowiązki.

Dlatego szczególnie do uczniów i rodziców, ale także do moich nauczycieli, chciałbym skierować słowa najgłębszego uznania i wdzięczności za Waszą postawę otwartości i podejmowania wysiłku stosowania i wykorzystywania nowoczesnych technologii w zdalnym nauczaniu.

Rodzicom chcę podziękować za wspieranie dzieci w należytym wykonywaniu obowiązków szkolnych. Zdaje sobie sprawę z tego, niejednokrotnie to Państwo jako Rodzice pełnią dzisiaj rolę terapeutyczną dla swoich dzieci. Jako dyrektor i jako nauczyciele tej szkoły bardzo to doceniamy. Osobiście bardzo doceniam także to, że poradziliście sobie Państwo z tą rolą mimo braku komfortu pracy zdalnej, z którą się zetknęliście. Zdajemy sobie sprawę, że pogodzenie wszystkich ról społecznych, które obecnie Państwo wypełniacie nie jest łatwe. Poza pracą zawodową i obowiązkami domowymi poświęcaliście bowiem czas na pomoc swoim dzieciom w procesie nauki zdalnej i wspieracie ich emocjonalnie. Jako kierownik tej placówki – dziękuję.

Szanowni Państwo,

na sam koniec chciałbym podziękować jeszcze dwóm osobom, p. Irenie Wojtkowiak i p. Włodzimierzowi Pinczakowi. To oni jako organ prowadzący zasilają szkolne budżety, pozwalają nam na modernizację naszych placówek. W tym trudnym dla dyrektorów okresie zarówno ZEAS jak i Burmistrz Gminy Stęszew byli dla nas ogromnym wsparciem. Chciałabym także dodać, że niemal wszystkie działania szkoły, począwszy od ślubowania klas pierwszych, a skończywszy na zakończeniu roku szkolnego odbywają się przy dużym osobistym zaangażowaniu Pana Burmistrza. Głęboko wierzę, że okazywana nam przyjazna dłoń i siła serca będzie nas wspierać w dalszej pracy podejmowanej dla dobra dziecka.

Życzę wszystkim spokojnego i bezpiecznego wypoczynku.

 

pożęgnanie odchodzących nauczycieli:

Drodzy Państwo,

rok szkolny to też czas pożegnań i podziękowań dla tych, którzy odchodzą z naszej szkoły.
W tym roku pożegna się z nami 3 nauczycieli, a jeden zrobił to już w marcu.

Pani Małgorzata Pająk, która do 31 marca była szkolnym psychologiem zdecydowała o zmianie miejsca zamieszkania i wykonywanego zawodu. Stąd też od września pojawi się nowa pani pedagog, która będzie musiała sprostać wysoko zawieszonej poprzeczce przez swoją poprzedniczkę.

Kolejną osobą, która odchodzi z pracy w naszej szkole jest pani Genowefa Spurtacz. Jest to nauczyciel z 42 letnim stażem pracy. Ze szkołą w Strykowie związała się 31 lat temu po przeniesieniu się tu ze szkoły w Granowie. Ciepła, serdeczna, ale zdecydowana, która dobrze wie, czego chce. Nauczyciel, którego szanowali uczniowie, ale i grono pedagogiczne, a co chyba najważniejsze, którego szanowali absolwenci. Do pracy zawsze przychodziła dużo wcześniej, żeby sobie wszystko przygotować. Bez wątpienia jeden z najlepiej zorganizowanych nauczycieli w naszej szkole. Powierzone zadania zawsze doprowadzała do końca. Dzisiaj po tych wszystkich latach odchodzi pani na zasłużoną emeryturę, a za wkład pracy serdecznie dziękuję.

Trzecim nauczycielem jest pan Aleksander Buksalewicz, który w zawodzie nauczyciela przepracował 37 lat – najpierw w nieistniejącej już szkole w Będlewie, potem w SP nr 1 w Stęszewie i w SP w Modrzu, a w naszej szkole jest pan równe 20 lat. Panie Olku, jest pan osobą bardzo uczciwą, sprawiedliwą, taką  która jest szczerze serdeczna i pomocna. Dzisiaj jest coraz mniej takich osób. Uprzejmie Pana proszę, żeby się Pan nie zmieniał. Jest Pan pasjonatem geografii, Pana wiedza o regionie, w którym pracujemy, żyjemy jest imponująca. Zgromadzone fotografie, pasja i zaangażowanie, z którymi opowiada Pan o tym terenie jest godna pozazdroszczenia. Jednocześnie zawsze doceniałem to, że jak Pan czegoś nie wiedział, to zawsze przyszedł dopytać, zapytać, wyjaśnić. Mam nadzieję, że na emeryturze nudzić się Pan nie będzie, bo szczerze mówiąc trudno mi sobie wyobrazić Pana w kapciach na bujanym krześle popijającego herbatę i czytającego książkę, z nogami przykrytymi kocem. Ma Pan w sobie za dużo energii i jest Pan zbyt ciekawy świata. Liczę, że spożytkuje to Pan właściwie i jeszcze nie raz, nie dwa odwiedzi nas Pan by poopowiadać o swoich odkryciach albo pokazać zdjęcia i opowiedzieć ciekawą historię.

Ostatnią osobą, którą chcę dzisiaj pożegnać jest pan Dariusz Sommerfeld. Pojawił się pan w Strykowie w 1997 roku, więc 23 lata temu jako wędrowiec przybył Pan do nas z Lubonia. Co ciekawe pracuje Pan w szkole tyle lat ile ja chodzę po tym świecie, 32.  Tym wędrowcem jest Pan do dziś. Wiecznie w ruchu, ciągle w podróży. Jest pan nauczycielem pełnym pasji do przedmiotu, którego Pan uczy, niezapomnianym organizatorem wycieczek dla klas gimnazjalnych, czy starszych klas szkół podstawowych. Poza tym jest Pan po prostu dobrym człowiekiem, tak po ludzku. Osobą, która trochę jest zagubiona w nowych technologiach, ale – co ważniejsze – osobą, która nie chce nikomu zrobić krzywdy. Imponujące jest to z jakim zaangażowaniem zawsze walczył Pan o oceny zachowania w swojej klasie, jak bardzo mocnym adwokatem w ich sprawach był Pan wśród innych nauczycieli. Serdecznie za ten czas pracy w Strykowie Panu dziękuję.