ROŚLINNA GIMNASTYKA, CZYLI CO NIECO O FOTOTROPIŹMIE …

Pierwsze przygotowania do doświadczenia miały miejsce jeszcze we wrześniu. Na początku musieliśmy wykonać pudełko doświadczalne dla roślin.  Konstrukcja pudełka jest bardzo specyficzna i wymaga dokładności w wykonaniu.

Do wnętrza pudełka wklejaliśmy „półeczki” nie dotykające jednej ze ścianek. Półeczki należy umieścić naprzemiennie. U góry pudełka wykonaliśmy otwór. Wnętrze pudełka zostało pomalowane na czarno. Do pojemniczka np. po jogurcie wsypaliśmy ziemię i wsadziliśmy ziarnka fasoli. Pojemniczek wstawiliśmy do pudełka i zamknęliśmy tak, by światło wpadało tylko od góry przez wykonany otwór. Roślinkę hodowaliśmy przez trzy tygodnie podlewając ją przez uchylenie tylko na chwilkę przykrywki.

Po trzech tygodniach wyglądało to tak, jak na zdjęciach. Prawda, że rośliny też potrafią uprawiać gimnastykę i tańczyć woogi-boogi?

WYJAŚNIENIE:

U roślin występuje zjawisko fototropizmu dodatniego, co oznacza, że pęd roślinny kieruje się wierzchołkiem w stronę źródła światła. W przypadku tego doświadczenia musi po drodze pokonać „półeczki” przyklejone do ścianek pojemnika wyginając się w kierunku wolnych przestrzeni. Roślina „wygina śmiało ciało”.