Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Bawimy się w teatr po japońsku

W ubiegły wtorek koło teatralne odwiedziło w przedszkolu grupę 4- latków z teatrzykiem Kamishibai. Dziewczyny zaprezentowały baśń pt. "Królowa śniegu".

Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". KAMISHIBAI (jap. 紙芝居) to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Słowo „kamishibai” w tłumaczeniu dosłownym oznacza sztukę teatralną na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka). Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych kart, które umieszczone są w drewnianym parawanie. Początki Kamishibai sięgają ok. XII w. Jednak dopiero w 1923 roku powstało pierwsze przedstawienie Kamishibai dla dzieci.

Przedszkolaki ze skupieniem wysłuchały baśniowej historii. Uczennice z koła teatralnego okrasiły swoją opowieść udźwiękowieniem własnego pomysłu i wykonania. Był głos staruszki, gruchające gołębie i odgłosy strasznej zamieci śnieżnej. Koło teatralne już planuje kolejne odwiedziny w przedszkolu.