Wyjazd do Londynu

W dniach 31.03-06.04 wspólnie ze Sportową Szkołą Podstawową nr 14 w Poznaniu, Szkołą Podstawową w Śmiglu udaliśmy się na podbój Londynu.

Po bardzo wyczerpującej podróży uczniowie aktywnie uczestniczyli w wielu zajęciach warsztatowych i ochoczo uzupełniali swoje zeszyty ćwiczeń, które pogłębiają wiedzę dotyczącą zwiedzanych obiektów. Pierwszego dnia zwiedziliśmy katedrę św.Pawła oraz parlament. Najodważniejsi pokonali 528 schodów aby wspiąć się aż na Golden Gallery w katedrze. Zjedliśmy obiad w Chinatown. Zajęcia warsztatowe odbyły się też w National Gallery. Spacerowaliśmy też między innymi obok teatru Szekspirowskiego oraz po moście Millenium. Wieczorem uczniowie zostali odebrani przez goszczące ich rodziny.

Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy od zwiedzania twierdzy The Tower. W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo. W budowli są dziś przechowywane liczne zbroje, broń, klejnoty i insygnia koronacyjne, które oglądaliśmy z dużym zaciekawieniem. Nie obyło się również bez zajęć warsztatowych dotyczących historii Anglii. Kolejnym punktem był spacer wzdłuż Tamizy i spotkanie z aktorem z The Globe Theatre przybliżające początki teatru szekspirowskiego. Następnie udaliśmy się na statek The Golden Hinde, którym sir Francis Drake przemierzył świat. Uczniowie mieli okazję sprawdzić tam swoje pirackie umiejętności. Pod koniec dnia wysłuchaliśmy koncertu w kościele St. Martin in the Fields.

Trzeci dzień warsztatów językowych rozpoczęliśmy od zwiedzania The British Museum, gdzie uczniowie mogli zobaczyć eksponaty archeologiczne oraz etnograficzne z całego świata. Ogromne zainteresowanie wzbudziła wystawa mumii ze starożytnego Egiptu. Kolejnym punktem programu było Opactwo Westminsterskie-miejsce koronacji wielu królów Anglii. Następnie przespacerowaliśmy się po rozkwieconym parku św. Jakuba docierając do Pałacu Buckhingam. Londyńska pogoda była dla nas bardzo łaskawa. Na koniec uczniowie mieli możliwość zakupienia pamiątek.

Kolejny dzień w słonecznym Londynie rozpoczął się od zwiedzania przepięknej sali koncertowej Royal Albert Hall, w której występowały gwiazdy muzyki i sportu z całego świata. Następnie przeszliśmy do Natural History Museum, gdzie można zobaczyć ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Dużą popularnością cieszyło się symulowane trzęsienie ziemi, którego doświadczyli nasi uczniowie. Drugą połowę dnia spędziliśmy w świecie magii czyli studiu Harrego Pottera Warner Bros w Watford.

Ostatni dzień pobytu w Londynie rozpoczęliśmy od podróży metrem do dzielnicy West India Quay gdzie zwiedzilśmy Museum of London Docklands. Uczniowie przekonali się jak w dawnych czasach wyglądała praca w londyńskim porcie. Kolejnym punktem programu był rejs po Tamizie połączony ze spektaklem teatralnym. Drugą połowę dnia spędziliśmy w malowniczym Greenwich, gdzie oprócz rozwiązywania zadań w Maritime Museum, oglądaliśmy pokaz w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym. Po obiedzie w McDonald's wyruszyliśmy w drogę powrotną.