Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strykowie


  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-05-05

    Imieniny: Irydy, Tamary


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1068164
    • Do końca roku: 240 dni
    • Do wakacji: 47 dni

Do egzaminu coraz bliżej - ósmoklasisto zapanuj nad stresem

Egzaminy ósmoklasistów coraz bliżej, a wraz z nimi wiele pytań i niepewności. Uczniowie zastanawiają się, jakie będą tegoroczne zadania czy egzamin będzie trudny i czy uda im się dostać do wymarzonych szkół.

Często podczas nauki pojawia się stres, frustracja i zmęczenie. Czasu coraz mniej, a w ostatnim roku pojawiły się dodatkowe obawy związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych i wyśrubowanymi kryteriami naboru. To wiąże się z jeszcze większym dyskomfortem psychicznym u ósmoklasistów, każdy przecież chce dostać się do wymarzonej szkoły.

Jak opanować stres przed egzaminem? Przygotuj sobie dobry plan

Przygotowanie szczegółowego planu nauki i powtórek z każdego przedmiotu pomoże ci opanować stres przed egzaminem i zmniejszyć napięcie. Z dobrym planem działania poczujesz się osobą dobrze zorganizowaną i zmotywowaną do nauki, a także będziesz mieć poczucie sprawczości i kontroli nad sytuacją. Dodatkowo łatwo będzie ci kontrolować postępy, a gdy spojrzysz w kalendarz, zauważysz, jak dużo już udało ci się zrobić, a nie tylko – jak niewiele czasu pozostało do egzaminu.

  • Wyobraź sobie zbliżające się egzaminy jako projekt ograniczony w czasie. Do egzaminu zostało 60 dni? A więc rozpoczynasz 60-dniowe wyzwanie! Od ciebie zależy, jak wykorzystasz ten czas. Wspaniałe w tym egzaminacyjnym wyzwaniu jest to, że istnieje wyraźnie określony punkt końcowy, a więc twoje ewentualne męki związane z przygotowaniami nie będą trwać w nieskończoność. Ustal, ile masz egzaminów. Określ, które z nich są dla ciebie najistotniejsze i chcesz się do nich przygotować jak najlepiej, a na których z nich aż tak ci nie zależy.
  • Podziel materiał z każdego przedmiotu na mniejsze kawałki i ułóż plany: ogólny – na 60 dni – i szczegółowy – na najbliższy tydzień. Rozpisz, czego dokładnie i przez ile czasu będziesz się uczyć w kolejnych dniach. Dzięki temu unikniesz powtarzających się dylematów, nad czym pracować danego dnia.
  • Nie wpadaj w panikę, jeśli trochę wykraczasz poza harmonogram i np. powtórki zajmują ci więcej czasu, niż było zaplanowane. Nie przeciążaj się – jutro też jest dzień!
  • Pamiętaj, by w swoim planie uwzględnić też czas wolny na relaks i przyjemności. Im lepiej wypoczniesz, tym łatwiej ci będzie opanować stres przed egzaminem i przyswajać kolejne partie materiału. Zaplanuj choć godzinę „nicnierobienia” każdego dnia i chroń ten czas. Nie da się pracować przez cały dzień! Osoba wypoczęta i zrelaksowana może wykonać tę samą pracę w czasie o połowę krótszym niż wtedy, gdy jest zmęczona i zestresowana.

Nie zniechęcaj się, gdy słyszysz od przyjaciół, że wszystko już powtórzyli. Porównywanie się z innymi nie pomoże ci opanować stresu przed egzaminem, przeciwnie. Ludzie często odczuwają stres egzaminacyjny, właśnie dlatego, że porównują się z innymi i robią sobie nieuzasadnione wyrzuty. Oprócz porównywania się przytłaczająco może też działać presja ze strony rodziców, nauczycieli i otoczenia. Jak tu się nie stresować, gdy od wszystkich słyszysz, że przed tobą jeden z najważniejszych egzaminów, od którego zależy, w jakim miejscu spędzisz kolejne lata nauki.

Szczerze porozmawiaj z rodzicami o tym, czego od ciebie oczekują i jak się z tym czujesz. Może rodzice po prostu się martwią i chcą zachęcić cię do nauki, ale zamiast motywować, tylko cię stresują? Powiedz im o tym. Opowiedz im o swoich planach i o stresie, który wywołują egzaminy i sama myśl o nich. Dobrze byłoby, żeby twoi rodzice wiedzieli, że oczekujesz od nich wiary w ciebie i wsparcia, a nie wywierania dodatkowej presji. Zapytaj, jak oni radzą sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Może opowiedzą ci o egzaminach, do których podchodzili, gdy sami byli w szkole?

Na twój poziom stresu w dniu egzaminu mają wpływ wszystkie opisane powyżej działania, podjęte przygotowania, a także twoje codzienne nawyki oraz twój sposób myślenia. Mimo to, nadal jeszcze masz duży wpływ na to, jak się czujesz. Przeczytaj, co jeszcze możesz zrobić, by nie stresować się przed samym egzaminem.

Zadbaj o to, by przed wyjściem na egzamin mieć czas na spokojne przygotowanie, zjedzenie śniadania, posłuchanie ulubionej muzyki, zabawę z kotem lub psem (kontakt ze zwierzętami także obniża wyraźnie poziom stresu!). Nie działaj w pośpiechu – wszak pośpiech i obawa przed spóźnieniem zawsze powodują dodatkowy stres.

Nie myśl o tym, czego nie wiesz, co wypadło ci z głowy lub na co zabrakło czasu. Pomyśl, że udało ci się zrobić wszystko, co w twojej mocy, by dobrze się przygotować. Teraz zadbaj przede wszystkim o swoją energię i koncentrację. Nie pozwól, by negatywne myśli zwiększyły twój stres i twoje napięcie.

Przed wyjściem z domu i tuż przed wejściem na egzamin spróbuj się zrelaksować, koncentrując się całkowicie na własnym oddechu. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i policz do pięciu, biorąc wdech nosem. Następnie znów policz do pięciu, wydychając powietrze ustami. Powtórz to ćwiczenie pięć razy. Nie spiesz się i staraj się skupić wyłącznie na swoim oddechu.

Wymachy rąk, podskoki, przysiady, wyrzuty nóg – zdecydowane ruchy pomagają dosłownie „otrząsnąć się” ze stresu, dodają pewności siebie i energii. Ruch możesz połączyć z pozytywnym myśleniem lub wypowiedzianym na głos zdaniem, dodającym otuchy (np. „Dasz radę!”, „Do dzieła mistrzu!”). Jeśli uda ci się wymyślić zdanie, które przy okazji cię rozśmieszy – tym lepiej! Podobnie motywują się drużyny sportowców przed ważnymi meczami.

Przygotuj się wcześniej

I tym razem wcale nie chodzi o twój poziom wiedzy, ale o to, czy masz ze sobą wszystko, co będzie ci potrzebne na egzaminie: zapasowy długopis, linijka, ołówek, kalkulator, słownik, legitymacja szkolna lub dokument tożsamości, bidon z wodą. Upewnij się, co możesz mieć ze sobą na egzaminie, a czego nie wolno ci wnieść na salę. Przygotuj wszystko dzień wcześniej, a przed wyjściem z domu na egzamin sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne.

W obniżaniu napięcia pomagają także wizualizacje. Wyobrażanie sobie dobrze zdanego egzaminu lub momentu, kiedy jest już po nim i nadeszły zasłużone wakacje to dobry sposób, by się odstresować przed egzaminem. Gdy wreszcie już naprawdę będzie po egzaminie, postaraj się o nim… zapomnieć. Nie analizuj i nie rób sobie wyrzutów. To moment, kiedy nic już nie możesz poradzić, a zamartwianie się znów spowoduje napięcie i stres. Pomyśl, że udało ci się zrobić wszystko, na co było cię stać, najlepiej jak potrafisz.

Poniżej do pobrania poradnik CKE - Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym