Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

E-Planetobus z CN KOPERNIK w Strykowie

Co ma wspólnego Ziemia z pomarańczą, a Księżyc z alfabetem? Gdzie po niebie przechadzają się niedźwiedzie i z kim walczy rogaty Byk? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań nasi uczniowie szukali dzisiaj z edukatorami Centrum Nauki Kopernik. Nasza Szkoła wzięła bowiem udział w warsztatach e-Planetobus odbywających się w ramach programu Nauka dla Ciebie, wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

E-planetobus to kolejna okazja pozwalająca na rozbudzanie w uczniach naukowej pasji.  Umożliwia dzieciom samodzielne odkrywanie nauki bez wychodzenia z domu, zajęcia odbywają się bowiem przez Internet i są prowadzone na żywo przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik.

Inspirują Oni uczniów do doświadczania, rozumienia świata i poszukiwania  odpowiedzi na nurtujące pytania. e-Planetobus to pokaz planetarny transmitowany na żywo. Nasi uczniowie przyglądali się gwiazdozbiorom widocznym na zimowym niebie. Dowiedzieli się, skąd biorą się ich nazwy, czy wszystkie planety i gwiazdy je mają oraz samodzielnie sprawdzali,  co można zobaczyć na wybranych Planetach czy Księżycach. Prowadzący zajęcia udowodnili, że aby zostać badaczem Kosmosu, nie trzeba mieć ogromnego teleskopu ani kosztownej aparatury.

Ciekawostką była możliwość oglądania naszej szkoły, najbliższego otoczenia i całej miejscowości w porównaniu z całą Galaktyką. Po pokazie uczniowie mogli porozmawiać z edukatorami na temat astronomii, zadać nurtujące ich pytania i podzielić się swoimi wrażeniami i marzeniami.