Szkoła bez dzwonków

21 lutego 2022 r. to w historii naszej szkoły kolejny etap. Do końca roku szkolnego 2021/2022 został wyłączony dzwonek obwieszczający początek i koniec lekcji.

Dzwonek w polskiej szkole to spadek po wielkich fabrykach, do których robotników wzywał właśnie dźwięk dzwonka. Model organizacji nauki, jaki obowiązuje w naszym kraju, to model pruski. Uczniowie od młodych lat byli oswajani z dźwiękiem dzwonka, aby także w przyszłości zawodowej podporządkowywać się regułom i zasadom organizacji czasu pracy. Niestety ten anachronizm pozostał do dziś, chociaż we współczesnych zakładach pracy w większości przypadków już nie ma dzwonka czy syreny obwieszczającej koniec lub początek pracy.

Eksperyment, który rozpoczął się kilka dni temu po powrocie z nauki zdalnej potrwa do końca roku szkolnego. Wtedy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli zostanie przeprowadzona krótka ankieta podsumowująca korzyści z wyłączenia dzwonka.

Te wymierne plusy widoczne są już dzisiaj:

- dzieci nie wybiegają z sali lekcyjnej równo z dzwonkiem

- mniejszy hałas, bo elektryczny, szkolny dzwonek potrafi czasem przyprawić o zawał serca

- minimalizowanie stresu u uczniów

- dzieci wrażliwe na hałas zachowują się spokojniej

- uczniowie przestali do siebie krzyczeć, a zaczęli ze sobą rozmawiać.