Adopcja szkoły w Republice Środkowej Afryki

Republika Środkowej Afryki, to jeden z najbiedniejszych krajów świata. W od lat nękanej wojnami domowymi RŚA, niestabilna sytuacja polityczna, fatalny stan gospodarki i braki w infrastrukturze spowodowały, że 11% mieszkańców jest nosicielami wirusa HIV, a 45% nie umie czytać i pisać.

Nasza szkoła również i w tym roku kontynuuje wsparcie dla szkoły w Afryce.

Rebelie panujące w kraju w ostatnim dziesięcioleciu spowodowały śmierć kilkuset tysięcy ludzi. W tak dramatycznym otoczeniu pracuje siostra Anna Jachimek ze zgromadzenia Sióstr Pasterzanek.

W Ngaoundaye, niewielkim mieście na terytorium RŚA misjonarka walczy z analfabetyzmem prowadząc szkołę dla miejscowych dzieci. Słaby stan techniczny budynku, brak przyborów szkolnych i wyposażenia, a przede wszystkim trudności w gromadzeniu pieniędzy na bieżące wypłaty dla nauczycieli, to tyko niektóre z problemów placówki. W takich warunkach Siostra zamiast planować rozwój szkoły zmuszona jest walczyć o przetrwanie.

W szkole dzieci uczą się wielu przydatnych rzeczy. Dzięki regularnym zajęciom podopieczni mają szansę nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu rachunków, czytania i pisania, ale również poznają podstawowe zasady higieny, zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania oraz kształtują pozytywne postawy społeczne.

Siostra Anna opowiadając o swojej pracy z ogromną nadzieją mówi o ludziach dobrej woli wierząc, że dzięki nim w Republice Środkowej Afryki „w końcu będzie normalnie”. Szczególnie liczy na wsparcie działania placówki edukacyjnej. W szkole potrzeba niemal wszystkiego, dlatego tak ważne jest każda pomoc.

W podziękowaniu za dotychczasowe wsparcie otrzymujemy cyklicznie listy ze szkoły w Ngaoundaye, oto jeden z nich z dnia 23.10.2019 r.

Pokój i Dobro!

Mamy już za sobą pierwszy miesiąc nauki. 30 września na rozpoczęcie roku szkolnego została odprawiona Msza święta w intencji naszych dobroczynców i z prośbą o błogosławieństwo w nadchodzącym roku szkolnym.

Zaczęliśmy już zajęcia popołudniowe, czyli koszykówka dla dziewczyn, stolarka dla chłopców z klasy szóstej, zajęcia wyrównawcze.  Także powoli też porządkujemy teren na ogródki szkolne, nie jest to proste, bo mamy do usunięcia kilka potężnych korzeni, ale ufamy, że da się coś z tym zrobić.

Ruszyła także nasza szkoła krawiecka, mamy 21 dziewczyn i kobiet. Jest to szkoła trzyletnia, w tym roku zorganizowaliśmy dla nich lekcje z języka francuskiego i matematyki. Dziewczyny są podzielone na trzy grupy, pierwsza grupa jest dla dziewczyn, które nie umieją nic, druga, dla tych, które są na poziomie klasy trzeciej i ostatnia, to te, które ukończyły podstawówkę.

Dziękujemy za Waszą pomoc, bo dzięki Wam możemy kontynuować nasze prace, prowadzić zajęcia dodatkowe, przyjąć do szkoły sieroty lub pomóc rodzinom wielodzietnym.

Codziennie w naszej porannej modlitwie dziękujemy za Was i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Was i dla Waszych Rodzin. Pozdrawiamy Was serdecznie i życzymy wszelkich łask, wszystkiego dobrego.

Dzieci, Grono Pedagogiczne i ss. Pasterzanki.

Przypomnę tylko, że adopcja wiąże się z wpłatą 100zł na rok na rzecz w/w szkoły, środki pochodzą z Rady Samorządu Uczniowskiego, więc każdy uczeń ma swój drobny wkład i jest członkiem klubu adopcyjnego. Po nowym roku nasze wsparcie poszerzymy o zbiórkę przyborów szkolnych, które są tam bardzo potrzebne.   (Marta Fabiś)