Europejski Dzień Logopedy 2021

Europejski  Dzień Logopedy 6 marca 2021

- sprawozdanie

Jak co roku 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy – European Day of Speach and Language Therapy. W celu popularyzacji tego dnia zaproszono nauczycieli, przedszkolaki oraz uczniów klas I-III do podjęcia różnorodnych aktywności z zakresu profilaktyki logopedycznej. Podkreślenie znaczenia tego dnia jest niezwykle istotne zwłaszcza na etapie edukacji przedszkolnej, gdyż to w tym okresie najintensywniej rozwija się mowa dziecka.

Co to jest logopedia? Otóż to nauka o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wady wymowy ora nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty.

Kto to taki logopeda? To specjalista zajmujący się kształtowaniem mowy, zapobieganiem zaburzeniom mowy i ich usuwaniem.

W ramach tego święta dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strykowie dowiedziały się, co powinny robić, żeby poprawnie i pięknie mówić. Wraz z nauczycielami usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, kształtowały prawidłowy tor oddechowy, ćwiczyły percepcję słuchową, nie zabrakło też zabaw ruchowych przy muzyce, które mają przecież ogromny wpływ na rozwój mowy. Uczniowie starszych klas mogli również zmierzyć swoje siły w ćwiczeniach dykcyjnych i na przykładzie tekstów łamiących języki.

Niewątpliwie nie ma zawodu, który miałby same pozytywne strony, każda praca ma swoje cienie i blaski. Nie mniej, myślę że istnieje wiele powodów dla których logopedzi mogą śmiało stwierdzić, że ich praca wzbudza w nich duże poczucie satysfakcji i radości. Tym sposobem serdecznie dziękuję nauczycielom i uczniom za aktywny udział w zabawach. Dzięki Wam Europejski Dzień Logopedy stanowił niezwykłą przyjemność!