Dojrzałość szkolna - gotowość dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego

Podjęcie przez dziecko obowiązku szkolnego wiąże się z początkiem nowego, bardzo ważnego etapu w życiu. Przechodząc z wieku przedszkolnego w wiek wczesnoszkolny ulega zmianie podstawowa forma działalności dziecka. Dotąd była to zabawa. Teraz będzie nauka. Osiągnięcia w nauce będą podstawowym kryterium oceny dziecka. Jednak, aby dziecko mogło sprostać wymaganiom szkolnym i w pełni się rozwijać musi osiągnąć dojrzałość szkolną.

Każdy rodzic zaniepokojony jest zmianami, jakie zajdą w życiu jego ukochanego dziecka od rozpoczęcia nauki w szkole, często zadaje sobie pytania – jakie umiejętności powinno moje dziecko posiadać? Chciałby wiedzieć, na czym polega dojrzałość szkolna. Najogólniej można powiedzieć, że jest to gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole, uzależniona od osiągnięcia takiego stanu rozwoju fizycznego, emocjonalno – społecznego i umysłowego, który umożliwia sprostanie obowiązkom szkolnym.

Poniżej zamieszczam Państwu prezentację, która – mam nadzieję – rozwieje Państwa wątpliwości na temat czym gotowość szkolna jest i jak ją rozumieć. Życzę miłej lektury