Światowy Dzień Logiki

14 stycznia 2021 obchodzony jest Światowy Dzień Logiki.
Jest to bardzo młode święto, gdyż ustanowione zostało w 2019 roku przez UNESCO, wspólnie z International Council for Philosophy and Human Sciences. Obchodzone jest w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego (ur.14 stycznia 1901r.) i rocznicę śmierci Kurta Gödla (zm.14 stycznia 1978 r.), uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych logików na świecie.
Obchody tego święta mają na celu zwrócenie uwagi zarówno społeczności naukowych, jak i szeroko rozumianej opinii publicznej na wagę i praktyczne zastosowania logiki, której znaczenie dla rozwoju wiedzy, nauki i technologii jest zdecydowanie niedoceniane.
Pomimo trwającej pandemii wiele uczelni i ośrodków badawczych z całego świata postanowiło wspólnie świętować ten dzień podczas konferencji (przykładowe linki poniżej).
Światowy Dzień Logiki 2021 na:
- Uniwersytecie Warszawskim - www.uw.edu.pl/dzien-logiki-2021-na-uw/
- Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Łódzkim - liceumtp.edu.pl/swiatowy-dzien-logiki-14-01-2021,161,1399.htm