Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strykowie


  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1023991
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni

Jak wspierać dziecko w zdalnej edukacji

Jak wspierać dziecko w zdalnej edukacji?

                  Obecna sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się z powodu ostatnich wydarzeń dla wszystkich nas nie jest łatwa i nie bardzo wiemy, jak sobie z nią radzić. Stanęliśmy przed wyzwaniem zdalnej edukacji. Uczniowie chętnie skorzystaliby z dodatkowych wakacji, ale rok szkolny trwa i uczymy się dalej. Pojawia się zatem pytanie:

Co mogę zrobić, aby pomóc dziecku w nauce domowej?

1. Stwórzcie wspólnie plan dnia – ustalcie wspólnie plan, w którym będą uwzględnione: wykonywanie codziennych obowiązków domowych, nauka i odrabianie zadań, ale również odpoczynek, wspólne spędzanie czasu, np. grając w gry planszowe, czytając książki, oglądając wspólnie film. Taki plan pozwoli dziecku nauczyć się pewnego rytmu dnia i zdrowych nawyków, nauczy rozkładać zadania w czasie, zmobilizuje do samodyscypliny, dzięki czemu ilość obowiązków nie będzie tak przytłaczająca i zniechęcająca do działania.

2. Ucz się razem z dzieckiem - dziecko pozostawione samemu sobie napotka podczas nauki na problemy i trudności, które skutecznie je zniechęcą. Wspólne odrabianie zadań, uczenie się będzie przyjemniejsze i efektywniejsze, gdy dziecko poczuje wsparcie najbliższych. Zachęcaj dziecko swoim przykładem, czytaj książki, rozwiązuj szarady, krzyżówki i łamigłówki. Zaczynajcie od najłatwiejszych zadań. W ten sposób lista rzeczy do odrobienia będzie szybko maleć.

3. Naucz dziecko wyciszania emocji, koncentracji na zadaniu - pozytywne nastawienie Twoje i dziecka do działania, podejmowania wyzwania uczenia się, to idealny sposób, by wystartować. Zaproponuj napicie się wody, rozciągnięcie ciała i wykonanie kilku głębszych oddechów, by ciało także było gotowe do pracy. Dopiero potem dziecko powinno zastanowić się, co jest do zrobienia. Nauka w odpowiednim stanie emocjonalnym jest znacznie skuteczniejsza i mniej frustrująca.

4. Dla młodszych dzieci - zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki - dziecko uwielbia się bawić. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem. Wymyślajcie gry, zabawy, przekładajcie trudno zrozumiałe liczby na lalki, samochodziki, i inne zabawki – dzięki temu dziecku łatwiej zrozumie trudne zagadnienia.

5. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie - łatwo zamienić ją w przyjemność. Niech odrabianie lekcji będzie wyzwaniem. Stwórzcie wspólnie „Księgę wyzwań” i „Księgę umiejętności”, w których będziecie zapisywać kolejne wykonane zadania i zdobyte umiejętności. Dzieci lubią się uczyć, a kiedy widzą efekty swojej pracy, że tyle  już potrafią, czerpią z tego ogromną satysfakcję i motywację do podejmowania się trudniejszych zadań.  

6. Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych - tablety, gry edukacyjne, pomoce naukowe, strony z grami edukacyjnymi (poniżej znajdziecie linki) – to wszystko może  uatrakcyjnić naukę. Matematyka staje się o wiele prostsza, gdy skorzystamy z którejś z niezliczonych aplikacji na urządzeniu mobilnym czy komputerze. Dotyczy to również innych dziedzin: biologii czy geografii.

7. Nie nagradzaj i nie karz, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki - gdy obiecasz dziecku komputer, tablet czy rower za dobre wyniki w nauce, stanie się on celem samym w sobie. Gdy ukarzesz je za jedynkę z matematyki czy języka polskiego, nauka będzie kojarzyć się z traumatycznym przeżyciem. „Księga wyzwań i umiejętności” wspomniana wyżej ma sprawić, że zdobywając wiedzę dziecko ma poczucie, że robi coś ważnego, wzbogaca się. Nie chodzi zatem o to, by za zapełnienie kolejnych kartek otrzymało konkretną nagrodę. Ma uświadomić sobie, że wiedza, którą zdobywa, jest wartością.

8. Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności - dziecko powinno wiedzieć, że nauka to jego obowiązek. Mama i tata pracują, dziecko się uczy – każdy członek rodziny wnosi do niej własną pracę.

9. Wpajaj mu pogląd, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować - kładź nacisk na wytrwałość, a nie na efekty.

10. Chwal dziecko za najmniejszy sukces, za wykonaną pracę, włożony wysiłek,
a nie rezultaty.

 

Powodzenia!

Linki z grami edukacyjnymi:

https://anglomaniacy.pl/

Strony:

www.matzoo.pl

www.matmag.pl

www.pisupisu.pl

www.ortofrajda.pl

www.superbelfrzy.pl

www.learningapps.org – również dla starszych uczniów

Źródło opracowania:

http://kulturalnyplaczabaw.pl/jak-motywowac-dziecko-do-nauki/

https://naszeszkoly.krakow.pl/artykuly/biblioteka/jak-pomoc-dziecku-w-efektywnej-nauce