Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

ORKIESTRA NA TUBY I GUMOWE RĘKAWICZKI …

Świat dźwięków otacza nas z każdej strony. Trzeba go tylko usłyszeć, poznać i zrozumieć.

Klasa VIII na zajęciach Bloku Przyrodniczego budowała piszczałki z papierowej tuby. Źródłem dźwięku były membrany z rozciągniętych gumowych rękawiczek, a elementem wprawiającym je w ruch - wydostające się pod ciśnieniem przez słomki powietrze.

Okazuje się, że wykorzystując różnej długości i grubości tuby można uzyskać dźwięki o różnej wysokości. Tuby generują różne częstotliwości drgań gumowych membran. A jak wiadomo po lekcjach fizyki w klasie ósmej – wysokość dźwięku zależy od częstotliwości drgań źródła dźwięku.

Nasze papierowe tuby to odpowiedniki piszczałek w profesjonalnych organach np. kościelnych.

Podczas tworzenia tubowych piszczałek uczniowie uzyskali mnóstwo wiadomości dotyczących fal dźwiękowych, ale przede wszystkim świetnie się bawili. Może w przyszłości powstanie szkolna orkiestra piszczałkowo-tubowa?

link do filmiku z dźwiękiem: https://www.youtube.com/watch?v=oORxdAuhfoA&feature=youtu.be