Wyjątkowy gość u óśmolkasitów

Na dzisiejszych zajęciach w ósmej klasie gościliśmy wyjątkowego gościa – Pani mł. asp. Joanna Roszyk z komisariatu w Stęszewie przeprowadziła prelekcję dotyczącą odpowiedzialności prawnej trzynastolatków. Każdy z nas mógł dowiedzieć się, jaka jest różnica pomiędzy wykroczeniem, a czynem zabronionym, czym jest wina, bezprawność i społeczna szkodliwość, także jak długo widnieje wpis w policyjnej kartotece po zgłoszeniu naruszenia prawa i jakie są konsekwencje takiego wpisu, nawet jeśli nastąpi wyraźna poprawa zachowania. Pani Policjant uświadomiła nas jak działają organy ścigania w przypadku hejtu internetowego, naruszenia nietykalności cielesnej czy zniszczenia mienia. Z cierpliwością odpowiadała na wszystkie pytania, które mieliśmy możliwość zadawać. Na koniec podkreśliła, iż każdy (małoletni oczywiście z Rodzicem) może zwrócić się do Policji i do Pani aspirant w przypadku, gdy ma podejrzenie popełnienia przez kogoś przestępstwa lub sam czuje się zagrożony. Bardzo serdecznie dziękujemy, że mieliśmy możliwość uczestniczyć w tak wspaniałej i wyczerpującej prelekcji.