Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

4 maja 2022r. w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja jest to najważniejszy dokument w państwie, który zawiera prawa i obowiązki obywateli. Mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój. Konstytucja z 1791r. była postępowa jak na owe czasy. Pierwsza taka w Europie,   a druga na świecie- po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Program artystyczny z tej okazji przygotowali  uczniowie klasy 8b wraz z kolegami z klas młodszych pod kierunkiem pani Anny Durczak-Białas i pani Karoliny Jerzy. Był to szczególny czas, kiedy mogliśmy zatrzymać się na chwilę, by przypomnieć sobie nie tylko ważne wydarzenia z historii Polski, ale również znaczenie tak istotnych dla każdego obywatela słów: ojczyzna, naród, wolność. Ojczyznę naszą- Polskę poeta Antoni Słonimski wypatrzył „w każdym wiernym sercu Polaka, co o nią walczył, cierpiał i wierzył…” Naród- to my Polacy żyjący teraz, ale również nasi przodkowie walczący o wolną Polskę, w tym także twórcy Konstytucji 3 Maja. Byli to m.in.: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i wielu innych. A wolność, cóż, to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, to swoboda, niezależność. Wolnym jest ten, kto żyje w wolnym kraju. Ale wolność, to także jak śpiewał Marek Grechuta „wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście”.

Mamy nadzieję, że te zatrzymane dzięki uroczystości piękne i jakże wymowne chwile oraz ich przesłanie pozostaną w naszych sercach na dłużej…

Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach projektu "Laboratorium Przyszłości".