Koło rękodzieła artystycznego

Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom uczniów, którzy wykazują zainteresowanie pracami rękodzielniczymi, postanowiłam poprowadzić na terenie naszej placówki „Kółko rękodzieła artystycznego”, które funkcjonuje w oparciu o napisany przeze mnie program. W pierwszym semestrze na zajęcia uczęszczali zarówno uczniowie klasy pierwszej (do zmiany planu) jak i drugiej szkoły podstawowej. Podczas zajęć kółka rękodzielniczego stosowano różnorodne metody i formy pracy. Uczniowie tworzyli zarówno prace plastyczne, jak i techniczne. Korzystali z rozmaitych przyborów i materiałów np. filcu, papieru kolorowego i bristolu, bibuły kolorowej itp. Pracowali indywidualnie , w grupach lub zespołowo wykorzystując różne faktury. Dzieci miały możliwość wzbogacić swoje doświadczenia dzięki poznawaniu nowych technik plastycznych. Ponadto wykonane na zajęciach prace tematyczne posłużyły jako prezent np. z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Twórczość plastyczna stwarza szerokie pole do samorealizacji, pobudza do obrazowego wyrażania odczuć dając przy tym radość i zadowolenie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Praca twórcza rozwija swoje umiejętności manualne, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, kształtuje umiejętności wyrażania emocji środkami plastycznymi. Różnorodne formy działań plastycznych stosowane podczas zajęć stymulują dyspozycje twórcze dziecka, rozwijają fantazję, zdolności skojarzeniowe, pomysłowość, giętkość, oryginalność, płynność myślenia, zachęcają do poszukiwań nieszablonowych rozwiązań. A efekty możecie Państwo ocenić oglądając zdjęcia w galerii.