Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strykowie


  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1024001
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni

Koreański serial Squid Game - nowe zagrożenie?

Szanowni Państwo

W związku z rosnącą wśród dzieci i młodzieży popularnością jednego z seriali dostępnych na platformie filmowej, chcielibyśmy Państwa uczulić na treści i wartości w nim zawarte.

“Squid game” to jeden z najnowszych seriali produkcji koreańskiej udostępniony na Netflixie, który w zaledwie kilka tygodni od premiery bije rekordy oglądalności. Na platformie serial został wyraźnie oznaczony jako dozwolony od 16+, a jego sceny nie nadają się dla młodszych. Mimo to okazuje się, że “Squid game” święci triumfy wśród dzieci i jest przez nie równie chętnie oglądany. Wiemy o tym, ponieważ nasi uczniowie opowiadają, że oglądali ten serial. Mowa tu jednak nie tylko o starszych uczniach, ale także tych młodszych.

Fabuła “Squid game” jest dość nietypowa i bardzo brutalna. Opowiada historię grupy osób, które biorą udział w specyficznych grach. Początkowo wyglądają one dość niewinnie, jednak w trakcie okazują okrutną rozgrywką na śmierć i życie. Przegrani są mordowani w bezwzględny i bezlitosny sposób, a wszystko to pod czujnym okiem grona milionerów, którzy obserwują i obstawiają zakłady. Osoba, która przetrwa morderczą zabawę, otrzyma ogromną sumę nagrody. Nie da się zatem ukryć, że Squid Game dla dzieci zdecydowanie się nie nadaje. Nowe show Netfliksa może szkodzić rozwojowi społecznemu i emocjonalnemu, jeśli jest oglądane w zbyt młodym wieku. Ponadto serial może zachęcać dzieci i młodzież do niereagowania na sytuacje przemocowe, których są świadkami lub przyłączania się do agresorów, zamiast niesienia pomocy krzywdzonym rówieśnikom. W serialu tym zawarte są treści, których dzieci uczęszczające do szkoły mogą nie zrozumieć ze względu na złożony kontekst. Historia wywarła na widzach ogromne wrażenie – jak się okazuje – również na tych najmłodszych. Podoba im się do tego stopnia, że niektóre sceny ze „Squid Game” dzieci przenoszą do szkoły. Nauczyciele z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii alarmują, że coraz więcej uczniów urządza sobie niepokojące zabawy nawiązujące do fabuły serialu. W jednej ze szkół w Belgii doszło do znęcania się nad osobami, które nie zdołały ukończyć zadań z serialu. Pogadanka z psychologiem na ten temat w jednej z warszawskich szkół ujawniła wysoki poziom lęku kilkorga uczniów, którzy mieli kontakt z serialem. Okazuje się, że wiele dzieci ogląda ten serial za przyzwoleniem rodziców, jednak bez ich obecności i rozmowy. Dzieci naśladują “Squid game”, odtwarzając w szczególności okrutne i brutalne sceny zabójstw. W przypadku małych dzieci sposób interpretacji serialu jest bowiem zero - jedynkowy. Przede wszystkim jedynym przekazem, który do nich trafia, jest "przemoc jako kara za porażkę".

Dzięki rywalizacji dzieci uczą się przeżywać zwycięstwa i porażki, co stanowi istotny element ich rozwoju w zakresie inteligencji emocjonalnej. Z tego właśnie powodu, mamy do Państwa ogromną prośbę - jeśli Państwa dzieci obejrzały już ten serial lub zapoznały się z grami, które się w nim pojawiają, porozmawiajcie z nimi na temat aktów przemocy, których doświadczyły, ale także - a może przede wszystkim - o wartościach współzawodnictwa w atmosferze wzajemnego szacunku, atmosferze, w której nie ma miejsca na żaden rodzaj przemocy. Być może warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co Państwo uważają za ważne w kwestii wyznawanych wartości oraz o różnicy pomiędzy serialową fikcją, a rzeczywistością. Jeśli dzieci oglądały już serial, może warto porozmawiać, zapytać o towarzyszące dzieciom emocje.