Fonoholizm i bezpieczeństwo w sieci

Czy potrafisz wytrzymać choćby parę chwil bez telefonu? Notoryczne korzystanie z telefonów komórkowych nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Od telefonu także można się uzależnić.

Na czym polega fonoholizm?

Korzystamy z telefonów komórkowych i wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Dzięki komórkom pozostajemy w kontakcie ze znajomymi, rodziną czy partnerami biznesowymi. Używanie ich to nic złego, problem pojawia się, gdy w przypadku zostawienia telefonu w domu lub braku jego naładowania zaczynamy odczuwać duży niepokój. Tylko zdrowy rozsądek może chronić przed poważnymi problemami.

Pierwszym symptomem, który każe nam się zastanowić, czy jesteśmy uzależnieni jest kompulsywne sprawdzanie telefonu, z którym nic się nie dzieje. Zastanawiające powinno być także niewyłączenie lub brak ściszenia telefonu w sytuacjach tego wymagających. Osoba zawsze preferująca kontakt telefoniczny, czy nosząca dodatkową baterię na wszelki wypadek również powinna zastanowić się nad swoimi nawykami. Uzależnienie może wywoływać trudności w kontaktach z rodziną i innymi ludźmi, problemy z wypowiadaniem się, czy zaburzenia snu i odżywiania.

Młodzi narażeni

Na fonoholizm szczególnie narażona jest młodzież. Nadużywanie telefonu może wpłynąć na wykształcającą się umiejętność kontaktu z rówieśnikami i innymi osobami. W konsekwencji w przyszłości można mieć problemy w budowaniu bezpośrednich relacji, a także niższe poczucie wartości.

Wśród powodów nadmiernego korzystania z telefonu wymienia się bezpieczeństwo i wygodę. Tymczasem mogą być też inne, poważniejsze przyczyny: fobia społeczna, lęk przed samotnością, próba zaspokojenia potrzeby afiliacji oraz przynależności do grupy rówieśniczej.

Warto by rodzice zwracali uwagę, czy ich dziecko nie korzysta z telefonu zbyt często. Trzeba też zastanowić się, czy dajemy mu dobry przykład.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernego korzystania ze smartfonu?
Przyczyny fonoholizmu bywają różne. Zalicza się do nich między innymi: lęk przed samotnością, próbę zaspokojenia potrzeby przynależności do grupy rówieśniczej, akceptacji, potwierdzenia, że jest się dla innych ważnym, trudność w nawiązywaniu kontaktów bezpośrednich, nieradzenie sobie z otaczającą rzeczywistością.

Jakie są oznaki fonoholizmu?
Istnieje wiele zachowań, które mogą świadczyć o uzależnieniu od telefonu. Najważniejsze, aby dostrzec je stosunkowo szybko i natychmiast reagować.

Objawami fonoholizmu są:

nierozstawanie się z telefonem,
ciągła gotowość do rozmowy, wymiany maili lub wiadomości na czacie i jednoczesne unikanie kontaktu bezpośredniego z innymi,
przesadna aktywność na portalach społecznościowych,
ładowanie telefonu wszędzie, gdzie tylko można,
dbanie, by zawsze mieć zasięg,
odczuwanie lęku i rozdrażnienia w przypadku pozostawienia telefonu w domu,
poczucie zagrożenia, kiedy jest się poza zasięgiem,
trudność z wyłączeniem telefonu w sytuacjach, które tego wymagają,
wstawanie nocy, aby sprawdzić, czy "coś nie przyszło".

Jakie są zagrożenia wynikające z fonoholizmu?
Uzależnienie od telefonu może prowadzić do:

zaniku zainteresowań i pasji życiowych,
trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich,
odosobnienia,
utraty kontroli nad własnym życiem,
zaniedbywania snu i innych form wypoczynku,
zubożenia języka,
depresji.

Poniżej zamieszczam Państwu do pobrania prezentację o fohoholizmie oraz bezpieczeństwie w sieci